reklama

Úrad

Každý z nás určite už navštívil nejaký úrad. Čo to vlastne úrad je? Kto sú úradníci? Skúšali ste sa počas čakania na vybavenie zamyslieť čo tam vlastne robíte? Aká je vaša rola a postavenie v danom momente? A akú úlohu v skutočnosti hrajú úradníci? Odpovede na tieto otázky sa dozviete v tomto článku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Väčšine z nás sa pod slovom úrad vybaví budova, v ktorej sídlia rôzne štátne inštitúcie. Na úrad chodíme vybavovať rôzne veci. Nie že by sme chceli, ale preto, že musíme. V útrobách úradných budov pracujú úradníci, s ktorými prichádzame do kontaktu.

Často je priebeh návštevy úradu rovnaký: zistíte, že v daný deň má úrad otvorené do 14:30 a zoberiete si buď náhradné voľno, alebo radšej celý deň dovolenku. Po príchode čakáte, kým príde na vás rad a kým úradníci dopijú kávu. Konečne! Som na rade! Plný radosti vkročíte do kancelárie za hrubo vyčalúnemými dverami obohnanými lekslými nitmi. Po jeden a pol kroku za dverami narazíte na prekážku - pult rozprestierajúci sa po celej šírke miestnosti. Po neopätovanom pozdrave vyslovíte svoje skromné prianie, na čo je na vás smečom smerovaný príval prekážok, pre ktoré nie je možné vaše prianie splniť. Ba naopak - situácia sa obráti a vy musíte zrazu plniť priania úradníka. Najprv je potrebné vyplniť formulár. Ak ste si mysleli že ste šikovní a stiahli si formulár predom z internetu a doniesli ste ho už vyplnený, tak máte smolu, pretože je neplatný. Musíte mať formulár modrý a nie čiernobiely. Po vyplnení formulára je nutné doplniť rôzne doplnkové dokumenty. V priemere tri potvrdenia z iných úradov, z ktorých dve určite nemáte a o ktorých ste nemali ani potuchy. Pomaly začínate zisťovať, že jeden deň dovolenky nestačil, pretože všetko už vybaviť dnes nestihnete.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdá sa vám tento scenár povedomý? S takýmto príbehom sa ľudia nestretávajú len v dnešných časoch. Daný systém funguje už od čias Rímskej ríše - bez jedinej zmeny. Je dvoma tisíckami rokov preverený systém. Viete o čo tu v skutočnosti ide? Ako v starom Ríme, tak aj dnes ide o prejav moci nad občanom. Mať moc znamená dosiahnuť to, aby niekto iný urobil to, čo mocný chce. Moc je sladká a opojná. Ak mám moc, tak sa potrebujem neustále presvedčovať, že ju skutočne mám. Ak zistím, že ju mám, tak mi to robí dobre. Keby som bol kráľ a ľudia by sa mi klaňali, tak by som si to vychutnával - cítil by som sa mocným. Úklon poddaného je znamením podriadenosti moci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A teraz sa zamyslite. Čo urobíte, keď prídete na úrad (alebo jeho klon v podobe štátneho veľkopodniku typu ŽSR), kde je sklenená prepážka s polkruhovým výrezom v dolnej časti?

UKLONÍTE SA

Vy si myslíte, že keď sa skloníte, tak vás bude lepšie počuť. Robíte to inštinktívne. Ale v skutočnosti je polkruhový výrez len návnada na to, aby ste sa uklonili. Áno, pred tým, než pri audiencii vyslovíte potrebu, musíte sa ukloniť. Sú drzáci, ktorí sa ale neuklonia. Preto boli učinené pokusy oklamať poddaného niekoľkými dierkami na skle vo výške tváre, za ktorými je krabička podobajúca sa na mikrofón, ale je to zasa len návnada. V skutočnosti vás úradník aj tak nepočuje a vy sa nakoniec ukloníte, mysliac si, že zariadenie má technickú poruchu a úrad za to nemôže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Poďme rozvíjať myšlienku ďalej. Nepozerajme sa na polkruhový výrez, alebo dierky. Pozerajme sa na prepážku ako celok. Prečo vôbec prepážka? Myslíte, že je to kvôli bezpečnosti? Ste na omyle. Slovo "prepážka" sa náramne podobá na slovo "prekážka". Áno, účelom akejkoľvek prekážky je niečo prekaziť. V tomto prípade ide o prekazenie vašej snahy. Predstavte si stredoveký hrad. Prečo má také hrubé múry a vodnú priekopu? Aby sa dnu nikto nedostal. Ak sa dnu nikto nedostane, tak hrad manifestuje silu a moc. Keď nabudúce pôjdete na úrad, tak si všimnite, čo stojí medzi vami a úradníkom. Spočítajte fyzické prekážky, na ktoré narazíte.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Čo tým všetkým chcem povedať? Ide o to, že aj po dvoch tisíckach rokov stále necháme so sebou zametať. Donedávna sme nemali na výber - šlo o život. No nemyslíte, že nastala doba, ktorá by tomuto mala učiniť prítrž? Narážam tu na hlbší problém. Pred vyše 20 rokmi prebehla nežná revolúcia a my sme sa tešili, že demokracia nám prinesie vládu v prospech ľudí. Ja to stále tak nevidím.

Čo znamená vládnuť?

VLÁDNUŤ ZNAMENÁ SLÚŽIŤ

Ešte ste o tom nepočuli? Nečudujte sa - ani ste nemohli. U nás nič také neexistuje. Službu v tomto zmysle vnímam ako pomoc - pomoc riešiť životné situácie. Je to služba, za ktorú som ochotný s radosťou platiť dane. Predstavte si, že sa vám narodí dieťa. Spočítal som si, že musíte navštíviť dokopy osem úradov. Musíte! Inak prídu problémy. A na každom úrade narazíte na prekážky. Systém úradov ako celok je stavaný len na to, aby vám život sťažoval a nie uľahčoval. A vy za to ešte platíte.

OTVORTE OČI!

Tým, že mlčky znášame prekážky, vlastne so systémom súhlasíme a živíme ho. Ja chcem vyjadriť svoj nesúhlas. Nesúhlasím s tým, aby som platil za to, že mi niekto bude sťažovať život.

Nebolo by dobré keby:

- sme po narodení dieťaťa nemuseli robiť nič? Stačilo by v pôrodnici nahlásiť meno, niečo podpísať a o pár dní by vám prišiel poštou rodný list. A na čo vlastne rodný list? Čo keby sme ho vôbec nepotrebovali?

- namiesto prekážok na úrade videli usmiatych a vľúdnych ľudí?

- sme nemuseli ŽIADAŤ o uzavretie manželstva? (prečítajte si niekoľkokrát po sebe "Žiadosť o uzavretie manželstva" - neznie do divne?). Inak tento formulár má 5 strán - nikdy ho nevypĺňajte sami bez pomoci úradníka, lebo ho na 100% vyplníte zle.

- vám po svatbe prišiel automaticky poštou sobášny list? A na čo vlastne sobášny list?

- ste ako SZČO po svatbe na daňovom úrade nemuseli predkladať žiaden doklad potvrdzujúci, že si môžete uplatniť neodpočítateľnú položku na manželku/manžela?

- vám po smrti Vášho blízkeho bol automaticky pridelený vdovský/vdovecký, alebo sirotský dôchodok?

- ... určite vás napadne ešte mnoho iných situácií.

V niektorom z ďalších článkov popíšem svoju víziu - predstavu štátu, v ktorom vládnuť znamená slúžiť. V ktorom vám úrady život nesťažujú, ale uľahčujú a vy viete, že práve za to platíte časť svojich daní.

Martin Chudomel

Martin Chudomel

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- softvérový analytik- snílek- cimrmanológ, švejkológ Zoznam autorových rubrík:  Úrady a štátna mocOstatné

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu